bir küçük etkinlik III, kaygı

16426013_189327458215635_1272724019435488554_nKAYGI

İlk bakışta “korku” ile ilişkilendirerek olumsuz bir kavram ve duygu olarak nitelendirilse de “kaygı”, esasen geleceği işaret eder. Dolayısıyla, umut/umutsuzluk ikileminde yer alan kaygıyı, en kötü ihtimalle nötr bir kavram ve duygu olarak da değerlendirmek mümkündür. Psikolojide kaygı derecelendirmeli bir kavram; mesela belli bir seviyeye kadar kaygı insana fayda sağlar fakat bir seviyeden sonra zarar verir.

Bizatihi, umudu hayal etmesinden kaynaklı olarak her zaman geleceğe dönük olması nedeniyle sanatın, aslında kaygıyla özdeş bir durum olduğu ileri sürülebilir. Gerek içinde bulunulan sosyal, psikolojik, ekonomik, kültürel ve benzeri durumları netleştirememekten, gerekse ifade içerik biçim gibi argümanların arasında gidip gelmekten sanat her zaman kaygıyı içinde barındırır zaten. Bir başka deyişle “kaygı” esasında sanatı besleyen en önemli kaynaktır.

Her gün yalın ve uzak çevrede olup bitenlerden tutun da, akla gelenin söylendiği ve yapıldığı coğrafyamızda bir gelecek sorunu olarak sanat hep tedirginliğe tekabül etmekte, bileşenlerini her zaman endişeye ve kaygıya sevk etmekte. Sanat dünyasında filiz verme çabasındaki gençlerin tasarımları da ne yazık ki tüm bu hoyrat olan ve bitenin izlerini taşımakta. Ama her zaman yeni ve taze olanın öneminden hareketle “kaygı” gençlerin elinde umuda filiz vermekte.

Katılımcılarımız;
Büşra Kuzu
Ceyhun Erden
Demet Köroğlu
Dilara Özgül
Ece Haskan
Erdem Güngör
Gökcem Yazıcı
Hakan Başaran
Mesut Batuhan Çankır
Merve Özcan
Metin Dilek
Şahatay T. Savaş
Tansu Köse
Tuba Şahintürk
Ziba Pakzad

Tarih: 11.2.2017 – 11.3.2017
Açılış saati: 19:00-22:00 UTC+2