Çatalhöyük “Bir gezginin gözünden”

çhafiş

Bir Rehberin Gözü ile Çatalhöyük

1961-1964 yıllarında İngiliz arkeolog James Mellaart tarafından başlatılan Çatalhöyük kazıları , neolitik döneme ait buluntuları ile o güne kadar bilinenleri tümüyle değiştirdi. Mellaart bulgularını “Çatalhöyük Anadolu’da Bir Neolitik Kent ” başlığı ile yayınladığı kitabı ile kamuoyu ile paylaştı.

Daha sonra kazıların uzun süre durmasına rağmen Çatalhöyük arkeoloji alanında önemini hiç kaybetmedi.

Yine İngiliz olan arkeolog Ian Hodder 1993 yılında Çatalhöyük projesini başlattı. 25 yıllık süre olarak belirlenmiş projenin son senesi bu yıl . Devamı nasıl gelecek bilinmiyor. Hodder’ın da yine Türkçeye çevrilmiş olan Leoparın Öyküsü adlı bir kitabı bulunuyor.

Gerek yöntem ve gerek yorum olarak bir birlerinden çok farklı iki arkeolog Mellaart ve Hodder. Diye bilirim ki Mellaart bir dahi çocuk profili çizerken Hodder geniş bir ekip çalışması yaparak çok değişik katmaları kazı çalışması için seferber etmekte. Biri hızın diğeri ise yaptığı işi en doğru yapmanın temsilcisi.

Zengin buluntular nedeniyle Çatalhöyük hakkında pek çok yayın var. Hodder’ın yöntemi sonucu çok farklı disiplinler de işin içine girmiş durumda. Bahar Korçan’ın Defile düzenlenmesinden , Tuluyhan Uğrulu’nun beste yapması konser vermesine kadar pek çok etkinlikten bahsedebiriliriz.

Ben bir buçuk iki saat gibi bir süre içerisinde sizlere, bir rehber olarak gezdirdiğim insanların sorularına cevap vermek için yaptığım araştırmaları paylaşacağım.

img_1667