Ayça Tufan: Günlük İlhamlar

ayça-tufan

AYÇA TUFAN VAR OLMAYA DAİR ARAYIŞINI “GÜNLÜK İLHAMLAR” SERGİSİYLE ANLATIYOR.

Bir ilacı çocuğunuza içirmenin zorluğunu yaşarken ya da okul çıkışına yetişmeye çalışırken yaratıcı olabilir misiniz ya da neyi düşleyebilirsiniz? Ayça Tufan “Günlük İlhamlar” başlıklı sergisiyle olanaksızlıkların içinde üreterek var olmaya dair arayışını Mod-Ada Atölye & Galeri’de 31 Mart – 20 Nisan 2018 tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor. 

“Günlük İlhamlar”, 2007’de Lüksemburg’da “Dear Deer”, 2010’da Avusturya’da “Some More Traps” adıyla kişisel sergiler açan Ayça Tufan’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olarak sanatseverlerle buluşuyor. Ahşap çalışmalardan oluşan sergi, Tufan’ın sanattaki zanaat ve emek arayışını, her gün işinde olmak zorunda olan ve tek başına çocuğunu büyüten bir anne olarak günlük yaşamın olanaksızlıkları içinde nasıl hazza dönüştürdüğünü anlatıyor.

Serginin küratörü N. Hanzade Uralman “Günlük İlhamlar” sergisi için şunları söylüyor;

“Ayça Tufan’ın “Günlük İlhamlar” sergisinde reel biçimde kavradığımız tüm nesneler tek başına çocuğunu büyüten bir annenin imgelemi olarak evrenden soyutlanmıştır. Ne ilaç şişesi ilaç şişesidir ne kaşık kaşıktır! Aslında onlar bir olmayanlar evreninde izleyicisi için uçmaya başlamıştır. Jean-Paul Sartre’a göre sanat imgelemden doğar ve O’na göre imgelem olmayanda olanı görmektir. Sartre’dan yola çıkarsak, sergide ahşap formlar halinde sunulan nesneler artık ahşabın sıcaklığıyla yeni bir dünyada var edilen, bu dünyada tükenmişliği ya da tüketmeyi değil her şeye rağmen üretmeyi ve böylelikle var olmayı temsil edecek imgeler; günlük ilhamlardır. Var olmak eyleme geçmektir, üretmektir. Var olmak bazen bir zorunluluk olarak çıkar karşımıza… Mesela bir çocuğu tek başına büyütmeniz gerekir; O’na sürekli gülümsemeniz gerekir, yemek yapmanız, O’nu uyutmanız gerekir. Bedeniniz O’nunla oynarken bazen zorlanır ve kaslarınızdaki acıyı öfkesizce yaşamanız, oyunu sürdürmeniz gerekir. Oysa sanatçının var olması kendine ait bir zaman, hatta belki aylaklık ister. Bir ilacı çocuğunuza içirmenin zorluğunu yaşarken ya da okul çıkışına yetişmeye çalışırken yaratıcı olabilir misiniz ya da neyi düşleyebilirsiniz? “Günlük İlhamlar” sergisinde izleyici hazla gerçekleşen bir meydan okumaya tanık olacaktır. Ahşaba verilen emeğin sanatçıyı günlük yaşamın vazgeçilmezlerine odaklarken sanattan duyduğu hazza da ulaştırdığını görecektir. Sergide zamansızlığı, koşuşturmayı, yorgunluğu temsil eden nesneler ahşap formlar halinde bir sanatçının imgelemi olarak evrenden soyutlanmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Her sabah pişirilen yumurta, ara öğünlerin değişmezi salatalık, koridora düşmüş çorap, banyo eğlencesi lastik ördek, şifa aranan zor günleri çağrıştıran ilaç şişesi bir kadının zor ve rutin yaşantısının olanaksızlıkları ve zamandan çaldıkları gibi görünür, ilk başta. Ancak haftanın her günü karşılaşılan, aslında bir yanıyla çaresizlikleri anlatan nesnelerin yeniden doğuşu anlatan ilham nesnelerine dönüşmesi Ayça Tufan’ın sanatın içindeki zanaat ve emek arayışıyla mümkün olur. Ahşaba şekil vermek emek, güç ve sabır istese de tıpkı bir çocuğu büyütmenin hazzında olduğu gibi insanın güçlüklere meydan okumasını sağlayan bir sanatsal eylemdir. Ahşaba her dokunuşun, bir çocuğun sıcaklığını anımsatır. Ahşabın hata kaldırmaz kırılganlığı, çocukta açılmaması gereken yaralar ile ilgili uyarı verir. İmgeleme giden yol, böylelikle zor günlük yaşamın içinden çıkmıştır.  “Günlük İlhamlar”, ahşap ve çocuk arasındaki yolculukta diğer bir deyişle sanat ile günlük yaşam arasındaki gerilimin şölene dönüşümüdür. Bu sergiyi ziyaret ederek bu şölene tanıklık edebilirsiniz”.

Ayça Tufan Hakkında

Ayça Tufan 1977 yılında İstanbul`da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü`nde lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterliliğini tamamladı. 2007’de Lüksemburg’da “Dear Deer”, 2010’da Avusturya’da “Some More Traps” adıyla kişisel sergiler açtı. 2005’ten bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü’nde eğitim veren Tufan, çalışmalarını Moda’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.