Karanlığın Ortasında

afiş

Sergi
5-17 Ekim 2019
Açılış: 18:00

Karanlık, ışık yokluğu. İnsanın en eski korkularından biri. Tüm güvenlik hissinin ortadan kalkışı ve çaresizlik anı. Aydınlığın sağ eli, düşünceye fırsat bırakan ortam.

Her şeyin “açık ve seçik” görüldüğü sağduyunun, makul olanın, aklın alanına nasıl kapatıldığımızı ve aklın göze dayalı aydınlık bölgesinin, dışarıda bıraktığı duyumsamanın karanlık bölgesine geçiş imkanının irdelenmesi bir nevi bu serginin konusunu oluşturuyor. “Açık ve seçik” olana, “aydınlık”a karşı “karanlık”, sağduyuya, makul olana ve o çok yücelttiğimiz akla aykırı gibi değil mi?

Bilim kadar sanat da asıl bu alana, karanlıkta kalana uzanarak farklı olanı görmemizi, gerçekle temasımızı, gerçeği anlamamızı sağlamıyor mu?

Sanat, görünenin ötesini anlamamıza ne kadar yardımcı?

Aydınlığın karşıtı karanlıktır elbette. Ama var olan aydınlıktır, karanlık ise aydınlığın olmama halidir. Öyleyse karanlık yok mudur aslında?

Bildiğimiz bir evrensel gerçek var; aydınlık karanlığı kovar mutlaka. İnsanlığın mayasında güzel, aydınlık, umut dolu gelecek türküleri söyleyen düş dünyaları kurmak mı var, ne dersiniz?

Tüm karanlıkların aydınlığa ulaşması ve karanlık tarafımızla bütünleşmek dileği ile…

Sanatçılar
Rezzan Peynircioğlu
Sevcan Akesi
Burcu Altuncu
Irmak Aydın
Hatice Başdaş
Betül Belgen
Büşra Genç
Serap Güven
Mevlüde Karabulut
Vahdet Songürtekin
Melek Ünal
Zuhal Yılmaz